Many thanks to all those who took part in the Saltford Marathon Race on 21st November 2021 – we hope you had a great time. As always, many thanks to the volunteers who helped to make the event a success.

Canoe Avon Autumn Race Results by Division

12 Mile Race

Division 2

PosNameDivClubElapsed 
1James Webster2Bradford On Avon01:41:56 
James Escott2Bradford On Avon01:11:348 mile time

Division 3

PosNameDivClubElapsed 
1Alvaro Magan Sanchez3Gloucester01:41:04 

Division 2 Doubles

PosNameDivClubElapsed 
1James Missen
Tom Simmons
1
1
Bradford on Avon
Bradford on Avon
01:33:09 

8 Mile Race

Division 4

PosNameDivClubElapsed 
1Joe Andrews7Bradford On Avon01:07:14Raced as D4
2Steven Bush4Devizes01:07:22 
3Andy Phillips4Bradford On Avon01:09:02 
4Mollie Ball4Devizes01:10:01 
5Kevin Littlehales4Bradford On Avon01:11:51 
6Keith Sanders4Canoe Avon01:11:55 
7Rob Beard4Tamar Valley Nomads01:12:24 

Division 5

PosNameDivClubElapsed 
1Brendan Marrinan5Gloucester01:12:29 
2Nigel Chivers5Devizes01:12:30 
3John Shepherd5Poole Harbour01:15:15 
4Ian Kershaw5Gloucester01:17:36 
5Joe Green5Bristol01:20:55 
6Lawrence Minter5Herts Young Mariners01:21:02 

Division 6

PosNameDivClubElapsed 
1Regan Toop6Independent01:10:12 
2Mark Roberts6Bradford On Avon01:10:22 
3Arthur Hunter-Hopkins6Devizes01:10:57 
4Steve Rimen7Gloucester01:15:14 
5Cameron O’hare6Devizes01:19:22 
6Russel Breyer6Ipswich01:25:06 
Kevin Pearce6Fowey River00:41:074 mile time
Ben Makin6Bradford On Avon00:43:514 mile time

Division 4 Doubles

PosNameDivClubElapsed 
1David Evans
Dave Potts
4
4
Gloucester
Gloucester
01:09:12 
2Graham Raymond
Ian Thelwell
4
4
Bradford on Avon
Bradford on Avon
01:09:13 
Dylan Martin
Ethan Hunt
5
4
Devizes
Fowey River
 

Division 5 Doubles

PosNameDivClubElapsed 
1Paul Fielden
Mike Purchas
6
4
Bradford on Avon
Bradford on Avon
01:07:38 
2Caroline Dallimore
Nick Dallimore
5
5
Cardiff Bay
Cardiff Bay
01:12:15 

Division 6 Doubles

PosNameDivClubElapsed 
1Richard Walker
Amy Trower
5
7
Tamar Valley Nomads
Tamar Valley Nomads
01:14:27 

4 Mile Race

Division 7

PosNameDivClubElapsed 
1Jake Marsh7Wiltshire Youth00:39:14 
2Rose Whitehead7Gloucester00:41:23 
3Martin Northcott7Tamar Valley Nomads00:47:40 

Division 9

PosNameDivClubElapsed 
1Bella Hollingworth9Gloucester00:42:56 
2Adrian Williams9Canoe Avon00:43:08 
3Gina Moullec9Gloucester00:44:17 
4Edward Thomasson9Tamar Valley Nomads00:45:47 
5Amelia MU14cBradford On Avon00:48:32 
6Jacob Stinchcombe9Canoe Avon00:48:37 
7Malin KU14aBradford On Avon00:49:23 
8Sophie Riley9Gloucester00:50:45 
9Susan Overal9Tamar Valley Nomads00:53:48 

Division 7 Doubles

PosNameDivClubElapsed 
1Dan Hoyle
Georgia Kay
7
7
Bradford on Avon
Bradford on Avon
00:35:00 
2Vicky Bullen
Georgina Stevens
7
8
Bradford on Avon
Bradford on Avon
00:36:49 
3James Goodwin
Paul Rose
7
7
Tamar Valley Nomads
Tamar Valley Nomads
00:37:15 

Division 8 Doubles

PosNameDivClubElapsed 
1Jack Phillips
Steve Phillips
8
8
Gloucester
Gloucester
00:38:12 

Division 9 Doubles

PosNameDivClubElapsed 
1Simone Rooks
Rob Rooks
9
9
Sutton Bingham
Sutton Bingham
00:38:21 
2Eleanor Moullec
Derry Whitehead
9
9
Gloucester
Gloucester
00:45:29 

2 Mile Race

U14 Division A

PosNameDivClubElapsed 
1Theo BU14aDevizes00:25:38 
2Grace PU14aWiltshire Youth00:28:07 

U14 Division B

PosNameDivClubElapsed 
1Jared KU14cWiltshire Youth00:25:37 

U14 Division C

PosNameDivClubElapsed 
1Harriet GU14cWiltshire Youth00:25:21 
2Issac WU14cWiltshire Youth00:25:57 
3Elisabeth WU14cWiltshire Youth00:26:13 
4Rosanna DU14cWiltshire Youth00:27:02
5Io GU14cDevizes00:29:12 
6Issy LU14cWiltshire Youth00:32:58 
7George GU14cWiltshire Youth00:40:32 
8Millie-Ellen V-WU14cWiltshire Youth00:46:35 
9Bethan LU14cWiltshire Youth00:46:36